top of page

Тема : ОБРАЗ ФАУСТА ЯК УТІЛЕННЯ ДИНАМІЗМУ НОВОЇ ЄВРОПЕЙСЬКОЇ ЦИВІЛІЗАЦІЇ. ПОШУКИ  ІСТИНИ ТА СЕНСУ БУТТЯ, ПРИЗНАЧЕННЯ ЛЮДИНИ

 

Мета: проаналізувати зміст трагедії Й.В.Гете;

  • висвітлити історію життєвих шукань головного героя твору;  етапи  формування його світогляду;

  • показати втілення динамізму нової європейської цивілізації в образі головного героя;

  • визначити символічний зміст ключових епізодів;

  • розвивати навички характеристики літературного героя; вміння аналізувати текст у єдності змісту і форми, робити висновки та узагальнення з прочитаного;

  • розвивати логічне мислення, монологічне мовлення;вміння учнів висловлювати  своє особисте ставлення до  проблем твору, порушених у творі, та вчинків героїв , прогнозувати позитивні  рішення даної проблеми, осмислювати своє призначення;

  • формувати етичні погляди на життя;

  • виховувати толерантність, вміння працювати разом.

 

Людина пізнає світ через пізнання

самої себе,  а себе – через пізнання світу

Й.В.Гете

 

Лиш той життя іволі гідний,

Хто бється день у день за них…

 

Хід уроку

 

Організаційний момент

 Створення психологічної атмосфери. Гармонізація емоцій. Налаштування на творчий процес.

Підготовка до сприйняття навчальної теми

Слово вчителя

Є твори, без яких неможливо уявити наше життя. Вони визначають прогрес людства, який виявляється перш за все у духовному розвитку.

  • Як читачі з певним досвідом,чи можете ви назвати такі твори?

(Учні називають поеми Гомера, «Божественну комедію»Данте, роман М.Сервантеса «Дон Кіхот», трагедію В.Шекспіра «Гамлет» тощо

            До таких творів, безперечно, відноситься і той твір, який стане сьогодні предметом нашого обговорення. Це філософська трагедія Йоганна Вольфганга Гете «Фауст». Я хочу звернути вашу увагу, що переживають віки і покоління ті твори, які написані кров’ю автора. Так, Данте пише «Божественну комедію» будучи вигнанцем, зраджений рідною Флоренцією і друзями,  М.Сервантес  описує мандри свого героя, дивака і філософа, перебуваючи у в’язниці, трагедією «Гамлет» В.Шекспір підсумовує свої сумні спостереження над величнішою добою в історії людства – Відродженням, це гіркі роздуми про долю людства, крах гуманістичної ідеї.

Те ж стосується і «Фауста».

  • Пригадайте, скільки років писав Гете свій твір? (майже 60).

Це певний підсумок життя. За твір він брався, переживаючи найбільші життєві кризи.Вперше звернувся до твору у 19-річному віці, коли тяжко хворів. Удруге - на 51-ому році життя, коли знову ж таки важко хворіві навіть на деякий час засліп. Третій раз повертається до твору на схилі літ,коли його полишили друзі, померли рідні. Нарешті «Фауст» закінчений, перевязанийстрічкою, яку розвяжуть тільки після його смерті.Гете помер на вісімдесят третьому році життя, залишивши людству у спадок думку про істину:

            Рольова гра «Мікрофон». Що таке істини? Дайте власне визначення цього поняття.

- А тепер зверніться до нашого словничка? (див. Додаток1) Чи дозволив ваш життєвий досвід витлумачити це  слово?

Це Істина про людину і сенс її життя, вибір між добром і злом, Богом і дияволом, Істина про прагнення і поривання людини,її злети і падіння.

За однією східною легендою, якось боги вирішили створити світ. З'явились зорі,місяць, море, гори, квіти, хмари… А потім і людина.А наприкінці вони подбали про Істину. Задумались боги: куди сховати її, щоб людина не одразу знайшла, їм хотілось, щоб якомога довше люди шукали Істину.

«Давайте сховаємо її на найвищій вершині»,- сказав один бог. «Давайте сховаємо її на самому дні моря», - заперечив інший. «Давайте сховаємо її на найдальшій   зірці», - втрутився третій бог. І лише найстарший і наймудріший бог сказав: «Ні, ми  сховаємо її в душі людини. Вона шукатиме істину в усьому Всесвіті, не підозрюючи, що носить її у собі".

Мотивація навчальної діяльності

Кожна людина у своєму житті шукає істину. Шукав її  німецький письменник і філософ Й.В.Гете, шукав істину і його герой – доктор Фауст.Тож і ми сьогодні будемо шукати Істину. Де? В душі Фауста. І в своїй власній.Це і буде метою нашого уроку.

Актуалізація опорних знань

      Кожна доба створює свого героя.

  • Давайте в першу чергу пригадаємо, що ж то за «нова європейська цивілізація»? Героєм якого часу є Фауст?

(Доби Просвітництва, але я нагадую вам, що за основу Гете бере середньовічну легенду про доктора Фаустуса, до якої неодноразово зверталися його попередники. Гете наповнює образ Фауста новим змістом, спираючись на бачення людини та сенсу її буття саме з погляду своєї доби. )

  • Знайдіть серед слів і словосполучень, записаних на дошці, ті,  які не відповідають характеристиці доби Просвітництва?

18-те століття, раціоналізм,  свобода особистості, просвіта народу, Вільям Шекспір,  розум, знання, Григорій Сковорода, Робінзон Крузо, логіка, складна метафоричність, правила трьох єдностей, Джонатан Свіфт, «природна людина», Вольтер, зміна світогляду Європи, «ідеї правлять світом», енциклопедизм, розвиток науки.Слайд 3,4

          Формування нових знань, умінь, навичок

   - Що є зав’язкою твору?

(«Пролог на небі»)

1. Аналіз «Прологу на небі»

- Хто герої Прологу? Яка розмова відбувається між ними? Що говорять про людину  Бог і Мефістофель?  Зачитайте цитати, що допоможуть нам з’ясувати бачення Людини кожним з учасників діалогу.

(На небі створюється фантастична ситуація, яка має символічне значення. Учасниками діалогу є Бог, Мефістофель (сатана) і ангели, які уславлюють діяння творця. Основний предмет розмови – Людина, а погляди на неї- полярні, діаметрально протилежні).

Мефістофель

 

Бог

«смішний божок землі»

«тварина із тварин»

«дивак»

«коник цибатий»

«Я свідок лиш мізерності людської»

«притьмом в болото суне носа»

«Погано він живе»

 

Пристрасний шукач

«Він поки що у мороці блукає»

Невтомний трудівник

Мислитель

Істота розумна і шляхетна

 

  • Що  стало результатом цієї розмови?

(Парі між Богом і Мефістофелем. Бог дає право Мефістофелю спокусити Фауста).

- Яку мету він переслідує?

(Бог впевнений, що Фауст його «вірний раб», і Мефістофель буде осоромлений. («

      Що ж, спробуй відірвати духа

Від його першоджерела

І, якщо він тебе послуха,

Зведи його на стежку зла.

Знай, сам ти осоромишся натомість:

В душі, що прагне потемки добра,

Є правого шляху свідомість.

2.   Образ Фауста в трагедії

            Інтерактивна вправа «Створення асоціативного грона». Роботу учні виконують на Листках самоконтролю, оцінюючи свою роботу.Приклад асоціативного грона. Див. Додаток2

- Хто такий Фауст?

(Вчений, чорнокнижник, лікар, юрист, астроном, богослов. Має докторське звання).

- Коли ми зустрічаємося вперше з ним?

 (У той час,коли він втратив віру в себе, внауки, втратив сенс життя.

- Скільки життів прожив герой?

(Два)

- Що було метою першого життя?

(На початку твору Фауст відчуває невдоволеність самим собою, недосконалість набутих знань. Він вивчив філософію, медицину, богослов’я та інші науки, але це не могло дати йому головного – усвідомлення загального зв’язку між усім, «вічного руху природи», сенсу життя).

Тому-то й почав я ворожити,-

Чи не одкриє духів міць

Мені одвічних таємниць,

Щоб я дарма не мудрував, чого не знаю, не казав,

Щоб я збагнув почин думок

І світу внутрішній зв’язок,

Щоб я пізнав основ основу,

А не кидав слова – полову...

Фауст розуміє суперечливість людського пізнання. Інколи людині здається, що вона досягла мети, але все виявляється марним, і вона знову змушена шукати.Фауста гнітить нез’ясованість важливих проблем, тому його кабінет, а разом із ним і весь світ здається йому в’язницею. Йому тісно там, де немає Істини. Його душа прагне простору, волі, розвитку. На початку твору Фауст переживає трагічний конфлікт, що зосереджений у його свідомості – конфлікт між бажанням пізнати «основу основ» і неможливістю зробити це. Конфлікт у душі призводить героя до важких сумнівів і навіть до спроби самогубства, але його повертають до життя голоси людей і церковний дзвін – це неначе голос Бога, звернений до людини, що кличе до творчого пошуку істини, а не відмови від неї.

            Таким чином, ми прийшли до висновку, що Фауст вважає, ніби він даремно прожив життя, так нічого і не досягнувши. Його не задовольняє сучасна йому наука, знання, які нікому не потрібні.

  • Чи вдалося Фаусту досягти мети   у першому житті.

 (Ні)

У філософію я вник,

До краю всіх наук дійшов —

Уже я й лікар, і правник,

І,  на нещастя, богослов...

Ну і до чого ж я довчивсь?

Як дурнем був, так і лишивсь.

Хоч маю докторське звання

І десять років навмання

Туди й сюди, навкрив-навкіс

Воджу я учнів своїх за ніс,—

А серце крається в самого:

Не можем знати ми нічого!

Хоч я й розумніший, як бевзні ті всякі,

Учені, магістри, попи та писаки,

Хоч я в забобони й страхи не вдаюся,

Із пекла сміюся, чортів не боюся,—

Зате ніяких радощів не маю,

Не вірю я, що я щось знаю,

Не вмію я людей навчати,

Не вмію їх на добре напучити...

Грошей, майна я не нажив

І слави теж не заслужив;

Собака, й той не став би так жити!

 

Робота з Листком самоконтролю

  • Відтворіть, будь ласка, життя Фауста за допомогою  лінії.

 

 

 

 

(Прожив майже 90 років. Мета життя: пізнати «основ основу».

Шлях досягнення мети: пошук, невпинний рух вперед.

Підсумок: зневіра у можливості пізнати світ).

 

До речі, оця пряма лінія життя, це так званий супокій, який у Бога теж викликає невдоволення:

Людина не всякчас діяльності радіє,

Понад усе кохає супокій;

Потрібен їй супутник ворушкий,

Щоб бісом грав і збуджував до дії.

 

Тож свій візит до Фауста Мефістофель підгадав точно. І знову перетинаються шляхи двох героїв «Прологу на небі». Бог рятує Фауста від згубного вчинку, а Мефістофель з’являється, щоб штовхнути його у прірву зла.Бог і диявол, добро і зло завжди поруч у житті людини, ніколи не полишають її.

  • Злякався Фауст Мефістофеля?

(«чортів я не боюсь»).

Як складаються стосунки між дияволом та Фаустом?

(Фауст відверто глузує зМефістофеля.Якщо між Богом і Мефістофелем, можна сказати, партнерські стосунки, Мефістофель проявляє навіть панібратське ставлення до Бога, називаючи його «гарний дідуган», то на відміну від пересічних людей Фауст не тільки не боїться диявола, а бере гору в розмові з ним).

  • Що пропонує Мефістофель Фаусту?Які слова повинен промовити Фауст?

(За угодою Фауст програє, коли Мефістофель задовольнить усі його бажання і вчений попросить спокою, сказавши: «Спинися, мить! Прекрасна ти!» Тобто досягне такої миті, коли не буде відчувати потреби в русі уперед. Бог вважає, що людина ніколи не задовольниться якоюсь миттю, їй весь час потрібен рух уперед до відкриття Вищої  Істини. Ось він динамізм нової європейської цивілізації, за думкою Й.Гете.Фауст, у зображенні автора, виступає не як віровідступник, а як союзник Господа, який, на жаль, за умовами угоди, нічим не може йому допомогти.)

Фауст:

Коли, вспокоєний, впаду на ложе ліні,

То буде мій останній час!

Коли тобі, лукавче, вдасться

Мене собою вдовольнить,

Коли знайду в розкошах щастя,-

Нехай загину я в ту мить!

Ідем в заклад!

Дай руку, переб’єм!

Як буду змушений гукнути:

«Спинися, мить! Прекрасна ти!» -

Тоді закуй мене у пута,

Тоді я рад на згубу йти.

  • Чому Фауст погоджується на пропозицію Мефістофеля?

  • У чому ж суть угоди між Мефістофелем і Фаустом?

(Вона зводиться до простого, добре зрозумілого нам поняття «мить щастя». У Фауста зявляється можливість прожити друге життя. Намагаючись підкорити волю Фауста, Мефістофель прагне розпалити чуттєві, плотські пристрасті ученого мужа, адже він впевнений в одвічній зіпсованості людини. Гете не міг оминути, навколо якої у ІІ половині 18 ст. точились філософські суперечки).

  • Зверніться, будь ласка, до нашого словничка, прочитайте, хто такий Бернард Мандевіль. (Див. Додаток 1.) («два афекти людського життя – голод і хтивість»). Тож, давши герою друге життя, по суті, другий шанс, Мефістофель, а в першу чергу сам автор, розділив життя людини, її прагнення на дві частини: духовні прагнення, поривання людини та  фізіологічні(плотські) бажання.)

  • Що, з вашої точки зору, є символом духовних поривань людини?

(Книга, прагнення удосконалення, пошук сенсу буття, людські стосунки).

- А плотських?

(Золото, прагнення до бездумного збагачення, насолод, пристрасті…)

- Два життя Фауста дають уявлення про дві основні складові прагнень людини.  У кожного своє розуміння цього поняття.

3.Робота з Листком самоконтролю  

  • Продовжимо роботи  над лінією життя Фауста. Тепер ви самостійно будете працювати  над нашою схемою. Спробуйте визначитись, як доцільніше розташувати епізоди, пов’язані з диявольськими спокусами?Слайд 6,7

 

 

 

Мета другого життяФауста: «тепер у вирі чуттєвих втіх…// набачусь див і чуд усіх»

  • Тож вперед, разом з Фаустом і Мефістофелем, здійснимо політ у пошуках виру почуттів.

  • Які випробування  чекають на Фауста? Який символічний зміст кожного випробування?

 

 

 

 

«Авербахів склеп у Лейпцигу»

 

 

 

 

 

«Відьмина кухня»

 

 

 

 

 

 

 

Кохання до Маргарити

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Вальпуржина ніч», «Сон у Вальпуржину ніч»

Людство піддається тваринним

задоволенням. У склепі Авербаха веселяться захмелілі студенти, звучать сороміцькі пісні, грубі жарти

 

 

Мефістофель приводить Фауста у печеру до чаклунки, щоб повернути йому молодість. У героя зявляється можливість втілити одвічну мрію людства про невянучу юність.

 

Мефістофель прагне довести, що людина не знає справжнього кохання, її приваблюють тільки плотські втіхи. Він підштовхує закоханих до злочину: від зілля,яке Мефістофель дав як снодійне, помирає мати Маргарити, під час поєдинку від руки Фауста гине брат дівчини Валентин. Народивши у гріху дитину, боячись осуду, Гретхен вбиває своє дитя і потрапляє до вязниці. Фаусту не вдається її врятувати.

 

Це випробування розвагами й забуттям. Мефістофель намагається відволікти Фауста від духовних поривань, забрати його у полон темних сил.

Фауста не задовольняють низькі інстинкти. Не про це він мріяв, тому звертається до Мефістофеля: "Вони мені уже обридли всі». Пияцтво не може вгамувати духовної, а не тілесної спраги.

 

 

І хоч він сам був маг, чародій, але ворожба відьми його не приваблює, а дратує.Він випиває чарівне питво, до нього повертається молодість, але він не втрачає своєї людської сутності.

 

 

 

 

Фауст покохав по-справжньому. Кохання окрилило його, дало незвідані сили, відкрило увесь світ. Закохані пізнали і найвище щастя й найстрашніші страждання,але кохання їх духовно очистило. Тому, коли Мефістофель промовляє: «Вона рокована», лунає голос з небес: «Вона врятована!» Господь дарує Маргариті прощення, адже вона частина експерименту, жертва парі між Богом і Мефістофелем, порятунок їй даровано за її страждання. А кохання «не пусті слова», як вважав Мефістофель.

 

 

 

 

Фауст відмовляється від солодкого забуття, він не може забути Маргариту, залишається собою.

 

Слово вчителя

- У ІІ частині твору Фауст продовжує рухатися до кінцевого висновку «мудрості земної». Чим ще намагався спокусити Фауста Мефістофель?

(Владою. Спочатку він міністр імператора. Його поважають, у нього є багатство, імператор йому довіряє. Та влада не задовольняє вченого. Фаус бачить, що через постійні оргії володар стає сліпим до потреб держави, бідувань підданих. Держава гине.

Славою.Мефістофель спокушає Фауста славою військового, але і це йому не вдається. Війна бридка, вона суперечить поглядам героя.

Золотом. Це було одне із серйозних випробувань. Але жалюгідний метал не задовольняє Фауста.

Мистецтвом. Побачивши, як Фауст захоплюється античним мистецтвом, Мефістофель викликає із небуття міфічну красуню Єлену, через яку зчинилася Троянська війна. Єлена дарує Фаусту кохання і сина Евфоріона, який є втілення свободи, але й вони трагічно гинуть).

 

  • Так що ж, Істина недосяжна, у другому житті Фауст так і не пізнав сенсу буття, не промовив тих заповітних слів, які від  нього чекав Мефістофель?

  • Що ж дає можливість Фаусту уникнути спокус, не впасти у прірву гріха, не потрапити у тенета, розставлені Мефістофелем?

  • Хіба Фауст не здатен знайти те, через що Фауст занапастить свою душу, а Мефістофель отримає перемогу?

(Мефістофель, вважаючи, що людина – «тварина із тварин», не здатен зрозуміти високих пориваньФауста).

 

4.Аналіз останньої сцени трагедії.

Гете не міг у своїй величній трагедії не дати відповідь людині на одвічні проблеми буття, адже він усе життя служив Істині, і його герой віднайшов її сам, без допомоги Мефістофеля.

Проживши ще майже сто років, Фауст знаходить те, заради чого можна віддати душу дияволу: він прагне осушити болото, розбити на цьому місці сад, збудувати місто, щоб люди нарешті отримали реальну користь від його діянь. Але грандіозним планам героя заважає одне: щоб втілити план, потрібно позбутися двох старих, які жили тут усе життя і не бажали покинути свою хатину. Мефістофель «допомагає» Фаусту: підручні Мефістофеля підпалюють будиночок старих, разом з ними під час пожежі загинув і випадковий гість. Але роботи продовжуються.

 

Мільйонам ми настачим місця тут –

Стихію зборе їх свободний труд.

Простеляться лани широкополі,

Стада рясні заграють на роздоллі.

Круті горби зведе трудящий люд,

Укриє їх узорами споруд –

І заживе в цім краї, як у раї…

Лиш той життя іволі гідний,

Хто бється день у день за них…

Коли б побачив,що стою

З народом вільним в вільному краю,

Тоді гукнув би до хвилини:

«Постій, хвилино, гарна ти!»

Ніяка вічність не поглине

Мої діла, мої труди!

 

Фауст чує гуркіт лопат, вважаючи, що продовжується втілення його плану, а насправді лемури копають йому могилу. Мефістофель відчуває свою перемогу, відверто глузуючи з Фауста:

Утіхи, щастя – все йому в ненасить…

Бідаха рветься зупинить

Пусту, благу останню мить…

Але й тут, як у сцені з Маргаритою, Бог возносить душу Фауста на небо, він прощений…

 

  • У чому ж вбачає Гете призначення людини на землі?

(Гетівський твір універсальний, автор показав сцени війни і миру, небо і землю, боротьбу добра і зла, злети і падіння героя, «мить щастя» й розчарування. Але, на його думку, величі Людина може досягти тільки у невпинному русі вперед, у прагненнідопомагати людям, жити високими пориваннями. Це повністю відповідає ідеалам Просвітництва.

 

5. Робота з Листком самоконтролю

Робота в парах

  • Перегляньте лінію життя Фауста, створену вашим сусідом. Чи така ж вона, як у вас? Обговоріть спірні моменти? В чому причина різного бачення однієї й той же ситуації? Може бути однозначний погляд на життя героя? Чи все ви приймаєте в образі Фауста?

            6. Заповнення таблиці

Робота в парах

Заповніть таблицю. Що викликає ваше захоплення в образі Фауста? З чим ви не можете погодитись?

+

Вічне прагнення до пошуку Істини

Активність, діяльність

Розум

 

Сумніви у любові до Бога

Захоплення магією

Спокуса Маргарити

 

  • З чим пов’язана неоднозначна оцінка образа? (Гете писав твір протягом усього життя, дорослішає людина, змінюються її погляди, та й хіба до цього часу людство може дати відповіді на всі питання людського буття. Кожне покоління проходить свій шлях пошуку Істини, адже, де її заховали східні Боги? (в душі людини) Тобто скільки людей, стільки й істин?

 

Підбиття підсумків уроку. Рефлексія

Інтерактивна вправа «Інтервю».

Наша газета….() вирішила втілити в життя проект «Молодь ХХІ ст.»

  • Що уособлює образ Фауста? А чи погоджуєтесь ви, молоде покоління ХІХ ст., з гетівським баченням сенсу люського життя?

  • Що ви вважаєте  «миттю щастя»? Чи змінила гетівська трагедія ваше бачення призначення людини? Які спокуси сучасного життя здаються вам непереборними? Чи виникло у вас бажання поспілуватися будь з ким (другом, батьками, вчителем, Гете) з тих проблем, які підняв у творі поет і мислитель Гете? Чи залишив твір вас байдужими?

 

 

 

 

 

 

 

Робота зі слайдом «Мить щастя» як сенс буття»

 

«Мить щастя» як сенс буття

 

 

 

 

 

Пересічна людина                                                                                                  Фауст

Гроші, слава, хтивий потяг                       Мета  Діяти, прагнутидо ідеалу, служити людям

Мандевіля                        Філософія                            Просвітництва

«Навіщо мені крила?»                               Гасло                     «Лиш той життя і волі гідний,

Хто б’ється день у день за них»

95% на землі – «інертна маса» (Стівен Кінг)                                  3%

 

 

 

Заключне слово вчителя

І ще один символ. Вруках у вчителя  прозора ємкість.

  • Що це? Це наша душа, така тендітна, прозора, крихка.

  • Що трапиться, якщо кинути в ємкість камінь? Налити чистої води? А якщо брудноЇ? А від кого залежить ємкість вашої душі?

На згадку про сьогоднішній урок я залишаю вам висловлювання Й.В.Гете про Людину, її призначення і хочу побажати, щоб вони стали вашим життєвим кредо. Будьте читачами, філософами, літературознавцями, творцям, пошуковцями або просто Людьми. Знову ж таки Гете: «Не кожен день можна бути героєм, але кожен день потрібно бути Людиною». Не залишайтеся тільки байдужими, не зупиняйтесь у пошуку Істини, шукайте її у власній душі і в душах тих, хто вас оточує. Найстрашніше – «впасти на ложе лінощів». Дякую за роботу

Звучить запис пісні «Каждый выбирает для себя»у виконанні Нікітіних.

 

Оцінювання роботи учнів

Оголошення домашнього завдання

Прослідкувати за текстом сюжетні лінії: Фауст і Вагнер; Фауст і Мефістофель, Фауст і Маргарита, написати твір-мініатюру «Уроки Гете», використувавши «Думки у подарунок»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Динаміка, динамічність – 1. Стан руху, хід розвитку, зміни чогось:  динаміка будівництва, динаміка сюжетного розвитку. 2. перен. Рух, дія: насиченість сюжету динамікою.         Динамічність, -ності, ор. -ністю. Насиченість рухом, дією, інтенсивний розвиток чогось.

Істина - 1. Те саме, що правда. 2. книжн. Моральний ідеал, справедливість. 3. філос. Достовірне знання, що правильно відображає реальну дійсність у свідомості людей. ▲ Абсолютна істина див. абсолютний. 4. Положення, твердження, судження, перевірене практикою, досвідом.

Маг - людина, яка володіє таємницями магії; чародій(все вміє).

Чорнокнижник - реальна людина з надприродними здібностями, які має від народження або які отримала,підписавши угоду з нечистою силою.

Спокуса - 1. Те, що притягує до себе, спокушає, вабить. 2.   Потяг до чого-небудь, бажання володіти чим-небудь заманливим, звабливим. 3.   Те, що збуджує чуттєвий потяг. 4. Гріховне випробування; гріх.

Алхімік - людина, яка хотіла віднайти «камінь мудрості», який перетворює всі метали на золото;« камінь мудрості »- це також ліки від усіх хвороб ( «молода цариця»).

Архангел - «арх» - головний; є 3 основні архангели:

Михаїл - «той,хто готовий до битви»,зображають в кольчузі,переможець сатани;

Гавриїл - головний посол Бога до людства, властитель людської думки;

Рафаїл - « рафа » - лікар, зцілює всі хвороби.

Мефістофель - «руїнник»,найменування одного з духів зла, демоначортабісадиявола, найчастіше, за легендою, скинутого ангела, сатани.

Нострадам - астролог 16 століття.

Мандевіль  Бернард (1670–1733) - англійський сатирик і соціолог. Найвідомішим твором Мандевіля є «Байка про бджіл, або Особисті пороки – спільна вигода» (1714). Автор  розвиває думку, що провідними афектами людини є «два головних бажання – це голод і хтивість».  «Я називаю насолодою не те, що люди вважають найкращим, а те, що надає їй найбільшу насолоду, - пише Б.Мандевіль. – Як я можу повірити, що найбільше задоволення людини полягає в удосконаленні душі, якщо я бачу. Що  вона постійно і щоденно зайнята лише гонитвою за насолодами, протилежними тому, що вона каже?»

Макрокосмос - поєднання трьох світів(матеріального, небесного і наднебесного - духовного). Знак макрокосмосу - шестикутна зірка.

Відьма - жінка,що знається з нечистим,володіє надприродною силою і використовує її для того, щоб шкодити людям.

Схоласт-середньовічний вчений,який надає перевагу абстрактним думкам, «безплідні думки»; мандрований схоласт – напівучений - напівшарлатан, що пропонував всім послуги лікаря чи ворожбита.

 

 

Додаток 2

Образ Фауста як утілення динамізму нової європейської цивілізації. Пошукиістини та сенсубуття,  призначеннялюдини.

                Людина пізнаєсвіт через пізнання

самої себе,  а себе – через пізнаннясвіту

Й.В.Гете

Лиш той життя іволігідний,

Листок самоконтролю

1. Створи «асоціативнегроно».  Хтотакий Фауст?

 

 

                                      Фауст

 

 

 

 

Максимум – 2 бали

 

2. «Лініяжиття Фауста»

 

 

 

Перше життя: вік   _______

Мета життя:__________________________________

Засобидосягнення мети:___________________________

Підсумок:  ______________________________

 

 

3. Створи схему « Друге життя Фауста», поміркуй, як доцільніше

Розташуватиетапижиттєвихвипробувань героя.

 

 

 

 

 

Мета другогожиття:«тепер у вирічуттєвихвтіх…// набачусь див і чуд усіх»

Засобидосягнення мети:________________________________________

 

4. Робота в парах. Заповнітьтаблицю «Неоднозначність образу Фауста»

 

+

-

 

 

 

 

5. Оцінисвоїуснівідповіді, доповнення

 

 

 

Думки у подарунок

  • Бути людиною – значить бути борцем.          Характер формуєтьсялише в боротьбі.

  • Треба кимось бути, щобщосьстворити.

  • Найбільшурадістьможнаотриматилишевідвеликоїпраці.

  • Працюйте, поки вам світить день.

  • Найголовніше – матисильну волю, здібності і наполегливість,   щоб довести все докінця. 

  • Людина не моженічого до кінцяпізнати й насолодитися, щоб   не початинегайностворюватищосьнове.     Такалюдська природа.

 

 

 

Домашнєзавдання:Прослідкувати за текстом сюжетнілінії: Фауст і Вагнер; Фауст і Мефістофель, Фауст і Маргарита, написатитвір-мініатюру «Уроки Гете», використавши «Думки у подарунок»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Список використаної літератури

  1. Будня Г. Транспонування гетівських образів у світовому мистецтві. (Урок розвитку зв’язного мовлення за трагедією). - Всесвітня література в навчальних закладах України. – 2009. №10, стор.36-39

  2. Доценко С.С. Пошук сенсу буття: діалог із Гете. – Зарубіжна література в навчальних закладах. – 2003.- №1.- С.23-23

  3. Лобач С.О. «Він промовляє з погаслого сторіччя…» Всесвітнє значення трагедії Гете «Фауст». - Зарубіжна література в навчальних закладах. – 2004.-  №1.- С.8-10

  4. Маслюк О. Фауст як матриця людини невпинного пошуку (Урок осмислення образу головного героя трагедії Й.В.Гете. – Всесвітня література в середніх навчальних закладах України. – 2008.-  №3.-С.47-51

  5. Ніколенко О.М. Аналіз художнього твору як передумова його інтерпретації (Система уроків за трагедією «Фауст». - Всесвітня література в навчальних закладах України. – 2009. -№10.-С.30-35

  6. Ніколенко О.М. Просвітництво як доба в історії світової культури. - Всесвітня література в середніх навчальних закладах України. – 2003 - №1. -С.53-57

  7. Філіна І. Філософсько-етичні проблеми в трагедії Й.В.Гете «Фауст». - Всесвітня література і культура в  навчальних закладах України. – 2001.- №4.-С.30-32

© 2023 Имя сайта. Сайт создан на Wix.com

  • Facebook App Icon
  • Twitter App Icon
  • Google+ App Icon
bottom of page